STATUT
PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 71 W BIAŁYMSTOKU
Tekst jednolity z 03.02.2021
RozdziaĹ 1.
POSTANOWIENIA OGĂLNE
§ 1.
- Przedszkole SamorzÄ
dowe NR 71 w BiaĹymstoku, zwane dalej
âPrzedszkolemâ jest jednostkÄ organizacyjnÄ Miasta BiaĹystok i pracodawcÄ w rozumieniu Kodeksu Pracy. - PeĹna nazwa Przedszkola brzmi: Przedszkole SamorzÄ dowe Nr 71 w BiaĹymstoku.
- Siedziba przedszkola znajduje siÄ w BiaĹymstoku (15-807) przy ul. DziesiÄciny 50
- Organem prowadzÄ cym Przedszkole jest Miasto BiaĹystok.
- Siedziba organu prowadzÄ cego Przedszkole znajduje siÄ w BiaĹymstoku przy ul. SĹonimskiej 1.
- NadzĂłr pedagogiczny nad Przedszkolem sprawuje Podlaski Kurator OĹwiaty.
- Na wspĂłlny wniosek Rady Pedagogicznej i Rady RodzicĂłw organ prowadzÄ cy moĹźe nadaÄ placĂłwce imiÄ
- Przedszkole uĹźywa pieczÄci urzÄdowej zgodnie z przepisami w sprawie tablic i pieczÄci urzÄdowych. Nazwa Przedszkola uĹźywana jest w peĹnym brzmieniu. Na pieczÄciach moĹźe byÄ uĹźywany skrĂłt nazwy.
- IlekroÄ w dalszej czÄĹci statutu jest mowa bez bliĹźszego okreĹlenia o:
1) przedszkolu â naleĹźy przez to rozumieÄ Przedszkole SamorzÄ dowe Nr 71 w BiaĹymstoku,
2) statucie â naleĹźy przez to rozumieÄ Statut Przedszkola SamorzÄ dowego Nr 71 w BiaĹymstoku,
3) nauczycielu â naleĹźy przez to rozumieÄ kaĹźdego pracownika pedagogicznego przedszkola,
4) rodzicach â naleĹźy przez to rozumieÄ prawnych opiekunĂłw dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujÄ ce pieczÄ zastÄpczÄ nad dzieckiem. - Przedszkole jest jednostkÄ budĹźetowÄ , ktĂłrej dziaĹalnoĹÄ jest finansowana przez Miasto BiaĹystok.
- Przedszkole moĹźe otrzymywaÄ darowizny, ktĂłre ewidencjonowane sÄ zgodnie z przepisami o gospodarce finansowej w jednostkach budĹźetowych.
- Przedszkole moĹźe prowadziÄ dodatkowÄ lub innÄ dziaĹalnoĹÄ pozastatutowÄ w oparciu o wĹasnÄ bazÄ i posiadane Ĺrodki.
- Organizacja i tryb dziaĹalnoĹci pozastatutowej okreĹlajÄ odrÄbne przepisy np. procedury w zaleĹźnoĹci od zakresu prowadzonej dziaĹalnoĹci.
RozdziaĹ 2.
FUNKCJE CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA
§ 2.
- Przedszkole realizuje cele i zadania okreĹlone w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oĹwiatowe (Dz. U. z 2017 poz. 59 i poz. 949 ze zm.) oraz przepisach wydanych na jej podstawie, w szczegĂłlnoĹci w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.
- Przedszkole peĹni funkcje edukacyjne, opiekuĹcze i wychowawcze. Zapewnia dzieciom moĹźliwoĹÄ wspĂłlnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.
- Przedszkole wspomaga i ukierunkowuje indywidualny rozwĂłj dziecka poprzez dostosowanie treĹci, metod i organizacji pracy wychowawczo- dydaktycznej i opiekuĹczej do potrzeb i moĹźliwoĹci rozwojowych dziecka w relacjach ze Ĺrodowiskiem spoĹeczno-kulturowym i przyrodniczym poprzez:
1) zapewnienie opieki, wychowania i uczenia siÄ w atmosferze akceptacji i bezpieczeĹstwa;
2) tworzenie warunkĂłw, umoĹźliwiajÄ cych dziecku osiÄ gniÄcie gotowoĹci szkolnej;
3) peĹnienie wobec rodzicĂłw funkcji doradczej i wspierajÄ cej dziaĹania wychowawcze. - Przedszkole wspomaga wychowawczÄ
rolÄ rodziny:
1) pomaga w rozpoznawaniu moĹźliwoĹci rozwojowych dziecka i podjÄciu wczesnej interwencji specjalistycznej;
2) informuje na bieĹźÄ co o postÄpach dziecka;
3) uzgadnia wspĂłlnie z rodzicami kierunki i zakres zadaĹ realizowanych w przedszkolu i poszczegĂłlnych oddziaĹach.
§ 3.
- Celem nadrzÄdnym wychowania przedszkolnego jest wsparcie caĹoĹciowego rozwoju dziecka, realizowanego przez proces opieki, wychowania i nauczania, co umoĹźliwia dziecku odkrywanie wĹasnych moĹźliwoĹci, sensu dziaĹania oraz gromadzenie doĹwiadczeĹ na drodze prowadzÄ cej do prawdy, dobra i piÄkna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiÄ ga dojrzaĹoĹÄ do podjÄcia nauki w szkole.
§ 4.
- Do zadaĹ przedszkola naleĹźy:
1.) Wspieranie wielokierunkowej aktywnoĹci dziecka poprzez organizacjÄ warunkĂłw sprzyjajÄ cych nabywaniu doĹwiadczeĹ w fizycznym, emocjonalnym, spoĹecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
2.) Tworzenie warunkĂłw umoĹźliwiajÄ cych dzieciom swobodny rozwĂłj, zabawÄ i odpoczynek w poczuciu bezpieczeĹstwa.
3.) Wspieranie aktywnoĹci dziecka podnoszÄ cej poziom integracji sensorycznej i umiejÄtnoĹci korzystania z rozwijajÄ cych siÄ procesĂłw poznawczych.
4.) Zapewnienie prawidĹowej organizacji warunkĂłw sprzyjajÄ cych nabywaniu przez dzieci doĹwiadczeĹ, ktĂłre umoĹźliwiÄ im ciÄ gĹoĹÄ procesĂłw adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijajÄ cym siÄ w sposĂłb nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.
5.) Wspieranie samodzielnej dzieciÄcej eksploracji Ĺwiata, dobĂłr treĹci adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego moĹźliwoĹci percepcyjnych, wyobraĹźeĹ i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowaĹ.
6.) Wzmacnianie poczucia wartoĹci, indywidualnoĹÄ, oryginalnoĹÄ dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.
7.) Tworzenie sytuacji sprzyjajÄ cych rozwojowi nawykĂłw i zachowaĹ prowadzÄ cych do samodzielnoĹci, dbania o zdrowie, sprawnoĹÄ ruchowÄ i bezpieczeĹstwo, w tym bezpieczeĹstwo w ruchu drogowym.
8.) Przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuÄ wĹasnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne, realizowane m.in. z wykorzystaniem naturalnych sytuacji, pojawiajÄ cych siÄ w przedszkolu oraz sytuacji zadaniowych, uwzglÄdniajÄ cych treĹci adekwatne do intelektualnych moĹźliwoĹci i oczekiwaĹ rozwojowych dzieci.
9.) Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujÄ cych wraĹźliwoĹÄ dziecka, w tym wraĹźliwoĹÄ estetycznÄ , w odniesieniu do wielu sfer aktywnoĹci czĹowieka: mowy, zachowania, ruchu, Ĺrodowiska, ubioru, muzyki, taĹca, Ĺpiewu, teatru, plastyki.
10.)Tworzenie warunkĂłw pozwalajÄ cych na bezpiecznÄ , samodzielnÄ eksploracjÄ otaczajÄ cej dziecko przyrody, stymulujÄ cych rozwĂłj wraĹźliwoĹci i umoĹźliwiajÄ cych poznanie wartoĹci oraz norm odnoszÄ cych siÄ do Ĺrodowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka.
11.)Tworzenie warunkĂłw umoĹźliwiajÄ cych bezpiecznÄ , samodzielnÄ eksploracjÄ elementĂłw techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego dziaĹania, prezentowania wytworĂłw swojej pracy.
12.) WspĂłĹdziaĹanie z rodzicami, róşnymi Ĺrodowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodzicĂłw za ĹşrĂłdĹo istotnych wartoĹci, na rzecz tworzenia warunkĂłw umoĹźliwiajÄ cych rozwĂłj toĹźsamoĹci dziecka.
13.) Kreowanie, wspĂłlne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzÄ cych do poznania przez dziecko wartoĹci i norm spoĹecznych, ktĂłrych ĹşrĂłdĹem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosĹe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowaĹ wynikajÄ cych z wartoĹci moĹźliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
14.) Systematyczne uzupeĹnianie, za zgodÄ rodzicĂłw, realizowanych treĹci wychowawczych o nowe zagadnienia, wynikajÄ ce z pojawienia siÄ w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeĹstwa i harmonijnego rozwoju.
15.) Systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmĂłw uczenia siÄ dziecka, prowadzÄ ce do osiÄ gniÄcia przez nie poziomu umoĹźliwiajÄ cego podjÄcie nauki w szkole.
16.) Organizowanie zajÄÄ â zgodnie z potrzebami â umoĹźliwiajÄ cych dziecku poznawanie kultury i jÄzyka mniejszoĹci narodowej lub etnicznej lub jÄzyka regionalnego â kaszubskiego.
17.) Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjajÄ cych budowaniu zainteresowania dziecka jÄzykami obcymi oraz rozwijaniu , chÄci poznawania innych kultur.
18.) Przygotowanie dzieci do posĹugiwania siÄ jÄzykiem obcym nowoĹźytnym
RozdziaĹ 2a.
POMOC PSYCHOLOGICZNO PEDAGOGICZNA W PRZEDSZKOLU
§ 5
- Przedszkole organizuje i udziela wychowankom pomocy psychologiczno-
pedagogicznej polegajÄ cej na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz rozpoznawaniu indywidualnych moĹźliwoĹci psychofizycznych dziecka i warunkĂłw Ĺrodowiskowych wpĹywajÄ cych na funkcjonowanie w przedszkolu, w celu wspierania potencjaĹu rozwojowego dziecka i stwarzania warunkĂłw do jego aktywnego i peĹnego uczestnictwa w Ĺźyciu przedszkola oraz w Ĺrodowisku spoĹecznym. - Potrzeba objÄcia wychowanka pomocÄ
psychologiczno-pedagogicznÄ
w przedszkolu wynika w szczegĂłlnoĹci:
1) z niepeĹnosprawnoĹci;
2) ze szczegĂłlnych uzdolnieĹ;
3) ze specyficznych trudnoĹci w uczeniu siÄ;
4) z zaburzeĹ zachowania lub emocji;
5) z zaburzeĹ komunikacji jÄzykowej;
6) z choroby przewlekĹej;
7) ze zdarzeĹ traumatycznych, sytuacji kryzysowych;
8) z niepowodzeĹ edukacyjnych;
9) z zaniedbaĹ Ĺrodowiskowych zwiÄ zanych z sytuacjÄ bytowÄ dziecka i jego rodziny sposobem spÄdzania czasu wolnego, kontaktami Ĺrodowiskowymi;
10) z trudnoĹci adaptacyjnych zwiÄ zanych z róşnicami kulturowymi lub ze zmianÄ Ĺrodowiska edukacyjnego, w tym zwiÄ zanych z wczeĹniejszym ksztaĹceniem za granicÄ .
§ 6.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w toku bieĹźÄ
cej pracy z dzieckiem oraz przez zintegrowane dziaĹania nauczycieli i specjalistĂłw, a takĹźe w formie:
1) zajÄÄ rozwijajÄ cych uzdolnienia;
2) zajÄÄ specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijajÄ cych kompetencje emocjonalno-spoĹeczne oraz innych zajÄÄ o charakterze terapeutycznym;
3) zindywidualizowanej ĹcieĹźki realizacji obowiÄ zkowego rocznego przygotowania przedszkolnego;
4) porad i konsultacji. - ZajÄcia rozwijajÄ ce uzdolnienia prowadzone sÄ dla dzieci szczegĂłlnie uzdolnionych i prowadzi siÄ je przy wykorzystaniu aktywnych metod pracy. Liczba uczestnikĂłw zajÄÄ nie moĹźe przekroczyÄ 8 osĂłb.
- ZajÄcia korekcyjno-kompensacyjne organizuje siÄ dla uczniĂłw z zaburzenia- mi i odchyleniami rozwojowymi, w tym specyficznymi trudnoĹciami w uczeniu siÄ. Liczba uczestnikĂłw zajÄÄ nie moĹźe przekraczaÄ 5.
- ZajÄcia logopedyczne organizuje siÄ dla uczniĂłw z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawnoĹci jÄzykowych. Liczba uczestnikĂłw zajÄÄ nie moĹźe przekraczaÄ 4.
- ZajÄcia rozwijajÄ ce kompetencje emocjonalno-spoĹeczne organizuje siÄ dla dzieci przejawiajÄ cych trudnoĹci w funkcjonowaniu spoĹecznym. Liczba uczestnikĂłw zajÄÄ nie moĹźe przekraczaÄ 10, chyba Ĺźe zwiÄkszenie liczby uczestnikĂłw jest uzasadnione potrzebami dzieci.
- Inne zajÄcia o charakterze terapeutycznym organizuje siÄ dla dzieci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi majÄ cych problemy w funkcjonowaniu w przedszkolu oraz z aktywnym i peĹnym uczestnictwem w Ĺźyciu przedszkola. Liczba uczestnikĂłw zajÄÄ nie moĹźe przekraczaÄ 10.
§ 7.
- Pomoc psychologiczno-pedagogicznÄ organizuje Dyrektor przedszkola.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu moĹźe byÄ udzielana z inicjatywy:
1) dziecka;
2) rodzicĂłw dziecka;
3) dyrektora przedszkola;
4) nauczyciela, w szczegĂłlnoĹci wychowawcy i nauczyciela prowadzÄ cego zajÄcia specjalistyczne;
5) pielÄgniarki Ĺrodowiska nauczania i wychowania
6) poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej;
7) asystenta edukacji romskiej;
8) pomocy nauczyciela;
9) pracownika socjalnego;
10) asystenta rodziny;
11) kuratora sÄ dowego.
12) asystenta nauczyciela;
13) organizacji pozarzÄ dowej, innej instytucji lub podmiotu dziaĹajÄ cych na rzecz rodziny, dzieci i mĹodzieĹźy - Dyrektor pisemnie zawiadamia rodzicĂłw o potrzebie objÄcia dziecka pomocÄ psychologiczno-pedagogicznÄ .
- Dyrektor informuje pisemnie rodzicĂłw dziecka o ustalonych dla dziecka formach i okresie udzielania dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w ktĂłrym poszczegĂłlne formy pomocy bÄdÄ
realizowane,
1) W przypadku dziecka posiadajÄ cego orzeczenie o potrzebie ksztaĹcenia specjalnego formy, okres udzielania pomocy i wymiar godzin uwzglÄdniane sÄ w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym. - ObjÄcie dziecka zajÄciami specjalistycznymi, terapeutycznymi, wymaga zgody rodzicĂłw.
§ 8.
- Przedszkole udziela takĹźe pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom dzieci oraz nauczycielom. Polega ona na wspieraniu rodzicĂłw i nauczycieli w rozwiÄ zywaniu problemĂłw wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejÄtnoĹci wychowawczych w celu zwiÄkszania efektywnoĹci pomocy udzielanej dzieciom.
- Formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla rodzicĂłw i nauczycieli:
1) porady;
2) konsultacje;
3) warsztaty;
4) szkolenia.
§ 9.
- Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu jest dobrowolne i nieodpĹatne.
§ 10.
- Przedszkole gromadzi w indywidualnej teczce dla kaĹźdego dziecka objÄtego pomocÄ psychologiczno-pedagogicznÄ dokumentacjÄ badaĹ i czynnoĹci uzupeĹniajÄ cych prowadzonych w szczegĂłlnoĹci przez pedagoga, psychologa, logopedÄ.
RozdziaĹ 2b.
ORGANIZOWANIE OPIEKI NAD DZIEÄMI NIEPEĹNOSPRAWNYMI
§ 11.
- Zasady pomocy i zakres dziaĹaĹ dla dziecka posiadajÄ cego orzeczenie o potrzebie ksztaĹcenia specjalnego zawarte sÄ w dokumencie, Procedura udzielania Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Przedszkolu SamorzÄ dowym Nr 71 w BiaĹymstokuâ
- Dla dziecka posiadajÄ cego orzeczenie o potrzebie ksztaĹcenia specjalnego Dyrektor powoĹuje zespĂłĹ, zĹoĹźony z nauczycieli oraz specjalistĂłw prowadzÄ cych zajÄcia z dzieckiem, ktĂłry opracowuje indywidualny program edukacyjno- terapeutyczny.
- Program, o ktĂłrym mowa w ust. 1 okreĹla:
1) zakres i sposĂłb dostosowania wymagaĹ programu wychowania przedszkolnego do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz moĹźliwoĹci psychofizycznych dziecka, w szczegĂłlnoĹci przez zastosowanie odpowiednich metod i form pracy z dzieckiem,
2) zintegrowane dziaĹania nauczycieli i specjalistĂłw prowadzÄ cych zajÄcia z dzieckiem, ukierunkowane na poprawÄ funkcjonowania dziecka oraz wzmacnianie jego uczestnictwa w Ĺźyciu przedszkolnym,
3) formy i okres udzielania dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a takĹźe wymiar godzin, w ktĂłrym poszczegĂłlne formy pomocy bÄdÄ realizowane,
4) dziaĹania wspierajÄ ce rodzicĂłw dziecka oraz w zaleĹźnoĹci od potrzeb – zakres wspĂłĹdziaĹania z poradniami i innymi instytucjami oraz podmiotami dziaĹajÄ cymi na rzecz rodziny, dzieci i mĹodzieĹźy,
5) zajÄcia rewalidacyjne oraz inne zajÄcia odpowiednie ze wzglÄdu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne orz moĹźliwoĹci psychofizyczne dziecka,
6) zakres wspĂłĹpracy nauczycieli i specjalistĂłw,
7) rodzaj i sposĂłb dostosowania warunkĂłw organizacji ksztaĹcenia do rodzaju niepeĹnosprawnoĹci dziecka,
8) wybrane zajÄcia wychowania przedszkolnego realizowane indywidualnie z dzieckiem lub w grupie liczÄ cej do 5 wychowankĂłw. - PracÄ zespoĹu koordynuje nauczyciel lub specjalista prowadzÄ cy zajÄcia z dzieckiem, wyznaczony przez dyrektora przedszkola.
- ZespĂłĹ, co najmniej dwa razy w roku szkolnym, dokonuje okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka oraz w miarÄ potrzeb modyfikuje program.
§ 12.
- ZajÄcia z dzieÄmi posiadajÄ cymi orzeczenie o potrzebie ksztaĹcenia specjalnego prowadzÄ specjaliĹci posiadajÄ cy kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepeĹnosprawnoĹci.
- SzczegĂłĹowe zasady zatrudniania nauczycieli i specjalistĂłw z uwagi na potrzeby dzieci niepeĹnosprawnych regulujÄ odrÄbne przepisy.
RozdziaĹ 2c.
UMOĹťLIWIANIE DZIECIOM PODTRZYMYWANIA POCZUCIA TOĹťSAMOĹCI NARODOWEJ, ETNICZNEJ, JEZYKOWEJ,
I RELIGIJNEJ
§ 13.
1) Przedszkole umoĹźliwia dzieciom podtrzymanie poczucia toĹźsamoĹci narodowej, jÄzykowej, etnicznej i religijnej poprzez prowadzenie, zgodnie z od rÄbnymi przepisami: nauki jÄzyka mniejszoĹci narodowej lub etnicznej dla dzieci, ktĂłrych rodzice wyraĹźajÄ
takie Ĺźyczenie.
2) nauki wĹasnej historii i kultury;
3) nauczania religii w ramach planu zajÄÄ przedszkolnych dla dzieci, ktĂłrych rodzice wyraĹźajÄ
takie Ĺźyczenie.
- Nauka religii odbywa siÄ na podstawie programĂłw dopuszczonych do uĹźytku przez wĹadze koĹcioĹa rzymsko-katolickiego lub innych koĹcioĹĂłw i zwiÄ zkĂłw wyznaniowych, w wymiarze dostosowanym do wieku dziecka.
- Przedszkole prowadzi dziaĹania antydyskryminacyjne obejmujÄ ce caĹÄ spoĹecznoĹÄ przedszkola poprzez czytelne zasady postÄpowania, w tym system regulaminĂłw i procedur, ustalenie praw i obowiÄ zkĂłw pracownikĂłw, dzieci i ich rodzicĂłw.
RozdziaĹ 3.
SPOSĂB REALIZACJI ZADAĹ PRZEDSZKOLA
§ 14.
- Proces wspomagania rozwoju i edukacji prowadzony jest w oparciu o podstawÄ programowÄ wychowania przedszkolnego z uwzglÄdnieniem zalecanych warunkĂłw i sposobu jej realizacji, w tym poprzez dopuszczone przez Dyrektora do uĹźytku w przedszkolu programy wychowania przedszkolnego, zgodnie z odrÄbnymi przepisami.
- Nauczyciele stosujÄ metody i formy pracy odpowiednie do wieku, potrzeb i moĹźliwoĹci dzieci.
- Nauczyciele planujÄ pracÄ z grupÄ przedszkolnÄ w oparciu o dopuszczone programy, a w toku bieĹźÄ cej pracy indywidualizujÄ sposĂłb oddziaĹywania odpowiednio do zdiagnozowanych potrzeb oraz moĹźliwoĹci kaĹźdego dziecka; w przypadku dzieci niepeĹnosprawnych – ze szczegĂłlnym uwzglÄdnieniem rodzaju i stopnia niepeĹnosprawnoĹci.
§ 15.
1) Przedszkole realizuje zadania z uwzglÄdnieniem wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka oraz wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka i przygotowaniu go do nauki w szkole: przedszkole dba o opiekÄ nad dzieÄmi zapewniajÄ
c im peĹnÄ
obsadÄ pracownikĂłw pedagogicznych i niepedagogicznych, zgodnie z arkuszem organizacyjnym zatwierdzonym przez organ prowadzÄ
cy.
2) przedszkole wspomaga indywidualny rozwĂłj dziecka:
a) zatrudnia kadrÄ pedagogicznÄ
, w tym specjalistĂłw, zgodnie z arkuszem organizacyjnym przedszkola,
b) realizuje wybrany program wychowania i nauczania,
c) wspĂłĹpracuje z poradniÄ
psychologiczno-pedagogicznÄ
,
d) stosuje formy i metody pracy rozwijajÄ
ce u dzieci radoĹÄ poznania, rozbudzajÄ
ce ciekawoĹÄ i chÄÄ eksperymentowania.
e) wspĂłĹpracuje z Miejskim OĹrodkiem Pomocy SpoĹecznej.
3) przedszkole zapewnia rodzicom:
a) przekazywanie peĹnej i rzetelnej informacji o postÄpach dziecka, uzgadnianie kierunkĂłw i zakresu dziaĹaĹ programowo- wychowawczych,
b) pomoc w rozpoznawaniu moĹźliwoĹci rozwojowych dziecka i podjÄcie wczesnej interwencji specjalistycznej,
c) wspomaganie rodziny w wychowaniu dziecka,
d) uczestniczenie w szkoleniach, warsztatach, zajÄciach otwartych.
- Dzieciom, ktĂłrych stan zdrowia uniemoĹźliwia lub znacznie utrudnia uczÄszczanie do przedszkola, przedszkole realizuje roczne obowiÄ zkowe przygotowanie przedszkolne, zgodnie z odrÄbnymi przepisami
RozdziaĹ 4.
SPOSĂB SPRAWOWANIA OPIEKI NAD DZIEÄMI
§ 16.
- Przedszkole sprawuje opiekÄ nad dzieÄmi, dostosowujÄ
c sposoby i metody oddziaĹywaĹ do wieku dziecka i jego moĹźliwoĹci rozwojowych, potrzeb Ĺrodowiskowych z uwzglÄdnieniem istniejÄ
cych warunkĂłw lokalowych, a w szczegĂłlnoĹci:
1) zapewnia bezpoĹredniÄ i staĹÄ opiekÄ nad dzieÄmi w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajÄÄ poza terenem przedszkola,
2) zapewnia dzieciom peĹne poczucie bezpieczeĹstwa – pod wzglÄdem fizycznym, jak i psychicznym,
3) stosuje w swoich dziaĹaniach obowiÄ zujÄ ce przepisy bhp i ppoĹź., - Przedszkole zapewnia dzieciom bezpieczne i higieniczne warunki zabawy, nauki i wypoczynku, a w szczegĂłlnoĹci:
1) sale przedszkolne posiadajÄ wĹaĹciwe oĹwietlenie, wentylacjÄ, ogrzewanie oraz powierzchniÄ uĹźytkowÄ ,
2) sprzÄt posiada atesty i certyfikaty,
3) przedszkole posiada sprzÄt i urzÄ dzenia ochrony przeciwpoĹźarowej,
4) w przedszkolu znajdujÄ siÄ apteczki wyposaĹźone w niezbÄdne Ĺrodki do udzielania pierwszej pomocy wraz z instrukcjÄ dotyczÄ cÄ jej udzielania. - Za zdrowie i bezpieczeĹstwo dzieci odpowiada nauczyciel peĹniÄ cy obowiÄ zki w danym czasie do momentu przekazania dziecka osobie upowaĹźnionej.
- Podczas wyjĹcia poza teren przedszkola, zapewnia siÄ opiekÄ jednego opiekuna dla grupy do 15 dzieci.
- KaĹźde wyjĹcie, wyjazd z dzieÄmi poza teren przedszkola odnotowuje siÄ w dzienniku zajÄÄ oraz w przypadku dalszych wyjazdĂłw wypeĹnia kartÄ wy- cieczki wraz z podpisem osoby odpowiedzialnej za bezpieczeĹstwo.
- JeĹźeli miejsce, w ktĂłrym majÄ byÄ prowadzone zajÄcia, lub stan znajdujÄ cych siÄ w nim urzÄ dzeĹ technicznych moĹźe stwarzaÄ zagroĹźenie dla bezpieczeĹstwa dzieci, nauczyciel obowiÄ zany jest nie dopuĹciÄ do zajÄÄ lub przerwaÄ je, wy- prowadzajÄ c dzieci z miejsca zagroĹźenia oraz powiadomiÄ o tym niezwĹocznie dyrektora.
§ 17.
- W przedszkolu nie stosuje siÄ Ĺźadnych zabiegĂłw lekarskich nawet w uzgodnieniu z rodzicami, jedynie wynikajÄ ce z udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Pracownicy przedszkola zobowiÄ zani sÄ do udziaĹu w szkoleniach z zakresu bezpieczeĹstwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoĹźarowej.
- W razie zaistnienia w przedszkolu wypadku niezwĹocznie zapewnia siÄ dziecku pierwszÄ pomoc przedmedycznÄ , oraz sprowadza siÄ fachowÄ pomoc medycznÄ .
- O kaĹźdym wypadku zawiadamia siÄ niezwĹocznie:
1) rodzicĂłw poszkodowanego dziecka,
2) organ prowadzÄ cy przedszkole,
3) pracownika sĹuĹźby bhp, - O wypadku Ĺmiertelnym, ciÄĹźkim i zbiorowym zawiadamia siÄ niezwĹocznie prokuratora i kuratora oĹwiaty.
- O wypadku, do ktĂłrego doszĹo w wyniku zatrucia zawiadamia siÄ niezwĹocznie inspektora sanitarnego.
- ZawiadomieĹ, o ktĂłrych mowa powyĹźej dokonuje Dyrektor, bÄ dĹş upowaĹźniony przez niego pracownik przedszkola.
- KaĹźdy wypadek odnotowuje siÄ w rejestrze wypadkĂłw. Dyrektor powoĹuje zespóŠi prowadzi postÄpowanie powypadkowe zgodnie z odrÄbnymi przepisami.
- UmoĹźliwia siÄ ubezpieczenie dzieci od nastÄpstw nieszczÄĹliwych wypadkĂłw za zgodÄ rodzicĂłw.
- Przedszkole prowadzi edukacjÄ dla bezpieczeĹstwa m.in. poprzez tematy kompleksowe, z zastosowaniem róşnych metod i form. Tematyka dotyczy bezpieczeĹstwa na drodze, sposobu korzystania z urzÄ dzeĹ, narzÄdzi i przyborĂłw, bezpieczeĹstwa w relacjach z nieznajomymi osobami, roĹlinami i zwierzÄtami, zagroĹźeĹ zwiÄ zanych z lekami, Ĺrodkami chemicznymi i inne.
- W celu zapewnienia bezpieczeĹstwa dzieciom przedszkole wspĂłĹpracuje z róşnymi podmiotami np. z policjÄ , straĹźÄ poĹźarnÄ , oĹrodkiem zdrowia.
- W celu zapewnienia higienicznych warunkĂłw w placĂłwce mogÄ byÄ stosowane ozonatory i lampy UV
- W celu zapewnienia bezpiecznych warunkĂłw pobytu dzieci w przedszkolu obiekt i teren placĂłwki moĹźe byÄ objÄty nadzorem kamer CCTV
RozdziaĹ 4a.
WYCIECZKI
§ 18.
- Przedszkole moĹźe organizowaÄ wycieczki i inne wyjazdy z uwzglÄdnieniem odrÄbnych przepisĂłw. Program wycieczki winien byÄ dostosowany do wieku, potrzeb, moĹźliwoĹci i zainteresowaĹ dzieci.
- Liczba przewoĹźonych osĂłb w autokarze nie moĹźe byÄ wiÄksza niĹź liczba miejsc w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
- UdziaĹ dzieci w wycieczkach wymaga pisemnej zgody rodzicĂłw. WyjÄ tkiem sÄ krĂłtkie, piesze wycieczki bÄdÄ ce uzupeĹnieniem realizowanego programu wychowania przedszkolnego np. do lasu, na ĹÄ kÄ, itp.
- Uczestnikami wycieczek i spacerĂłw sÄ
:
1) dzieci wszystkich grup wiekowych lub w zaleĹźnoĹci od charakteru wycieczki lub spaceru, tylko dzieci grup starszych;
2) nauczyciele, pracownicy przedszkola i rodzice. - Program wycieczki organizowanej przez przedszkole, listÄ uczestnikĂłw, imiÄ i nazwisko kierownika oraz liczbÄ opiekunĂłw zawiera karta wycieczki lub imprezy, ktĂłrÄ zatwierdza dyrektor.
- Dyrektor wyznacza kierownika wycieczki spoĹrĂłd pracownikĂłw pedagogicznych przedszkola o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji okreĹlonych form krajoznawstwa i turystyki. Kierownikiem wycieczki lub imprezy moĹźe byÄ tak- Ĺźe inna, wyznaczona przez dyrektora przedszkola, osoba peĹnoletnia, ktĂłra:
1) ukoĹczyĹa kurs kierownikĂłw wycieczek;
2) jest instruktorem harcerskim;
3) posiada uprawnienia przewodnika turystycznego, przodownika lub instruktora turystyki kwalifikowanej lub pilota wycieczek. - OrganizujÄ
c spacery i wycieczki nauczyciel:
1) zapoznaje dzieci z miejscem i celem wycieczki lub spaceru;
2) nie dopuszcza do nadmiernego zmÄczenia fizycznego dzieci;
3) przestrzega norm kulturalnego zachowania siÄ w stosunku do wspĂłĹuczestnikĂłw wycieczki;
4) przestrzega norm bezpieczeĹstwa, wspĂłĹdziaĹania i zapewnia przyjemny na- strĂłj wpĹywajÄ cy na doznania psychiczne i estetyczne;
5) upowszechnia róşnorodne formy aktywnego wypoczynku;
6) dba o wĹaĹciwy dobĂłr ubioru dzieci do warunkĂłw atmosferycznych. - Kierownik wycieczki opracowuje program i regulamin wycieczki, zapoznaje uczestnikĂłw z zasadami bezpieczeĹstwa, okreĹla zadania opiekunĂłw, zapewnia apteczkÄ, sprzÄt i ekwipunek, czuwa nad bezpiecznym przebiegiem wycieczki lub imprezy.
- SzczegĂłĹowe informacje dotyczÄ ce organizacji wycieczek, imprez poza placĂłwkÄ i zachowania bezpieczeĹstwa dzieci zawarte sÄ w Regulaminie wycie- czek Przedszkola SamorzÄ dowego Nr 71
- SzczegĂłĹowe zasady przebywania dzieci na placu zabaw w trakcie pracy przedszkola zawarte sÄ w Regulaminie korzystania z placu zabaw w Przedszkolu SamorzÄ dowym Nr 71.
RozdziaĹ 5.
SZCZEGĂĹOWE ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA
§ 19.
- Przedszkole sprawuje opiekÄ nad dzieckiem od momentu przekazania dziecka przez rodzica, lub innÄ upowaĹźnionÄ przez niego osobÄ pod opiekÄ wychowawcy grupy lub pod opiekÄ upowaĹźnionego pracownika przedszkola, do czasu odbioru dziecka z sali lub ogrodu przez rodzica lub innÄ upowaĹźnionÄ osobÄ.
- W celu zapewnienia peĹnego bezpieczeĹstwa dzieciom przedszkole okreĹla nastÄpujÄ
ce zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola:
1) przyprowadzanie dzieci do przedszkola odbywa siÄ w godzinach: od 6.30 do 8.30, odbieranie dzieci z przedszkola trwa do godziny 17.30;
2) w przypadku doraĹşnego, późniejszego przyprowadzenia dziecka do przedszkola, rodzice majÄ obowiÄ zek do godziny 8.30 powiadomiÄ o tym zamiarze nauczyciela, lub intendenta ktĂłrzy odpowiedzialni sÄ za prawidĹowe dokumentowanie frekwencji;
3) dzieci przyprowadzajÄ i odbierajÄ z przedszkola rodzice / prawni opiekunowie
4) osoba przyprowadzajÄ ca dziecko jest zobowiÄ zana przekazaÄ dziecko bezpoĹrednio pod opiekÄ nauczyciela;
5) rodzice mogÄ upowaĹźniÄ na piĹmie osobÄ do przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola. UpowaĹźnienie w formie pisemnej zawiera: nazwisko i imiÄ osoby upowaĹźnionej, adres zamieszkania, oraz seriÄ i numer dowodu osobistego, lub innego dowodu toĹźsamoĹci.
6) nauczyciel ma obowiÄ zek osobiĹcie sprawdziÄ kto odbiera dziecko z przedszkola i ĹźÄ daÄ okazania dowodu toĹźsamoĹci od osoby upowaĹźnionej;
7) rodzice przejmujÄ odpowiedzialnoĹÄ prawnÄ za bezpieczeĹstwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upowaĹźnionÄ przez nich osobÄ;
8) nauczyciel moĹźe odmĂłwiÄ wydania dziecka rodzicowi lub osobie upowaĹźnionej do odbioru w przypadku, gdy stan osoby odbierajÄ cej dziecko bÄdzie wskazywaĹ, Ĺźe nie moĹźe ona zapewniÄ dziecku bezpieczeĹstwa (jest pod wpĹywem alkoholu lub ĹrodkĂłw odurzajÄ cych, lub innych czynnikĂłw ograniczajÄ cych jej swobodÄ, sprawnoĹÄ lub myĹlenie );
9) o kaĹźdej odmowie wydania dziecka nauczyciel niezwĹocznie informuje Dyrektora przedszkola.
10) w sytuacji odmowy wydania dziecka osobie upowaĹźnionej nauczyciel zobowiÄ zany jest do podjÄcia wszelkich czynnoĹci dostÄpnych w celu nawiÄ zania kontaktu z rodzicami dziecka;
11) rodzice sÄ zobowiÄ zani do odbioru dziecka do czasu zamkniÄcia przedszkola, jeĹźeli tego nie uczyniÄ , nauczyciel po sporzÄ dzeniu notatki, powiadomieniu policji i dyrektora, podejmuje dziaĹanie odpowiednie do otrzymanych od wy- mienionych podmiotĂłw instrukcji;
12) w przypadku odmowy wydania dziecka rodzicowi / prawnemu opiekunowi nauczyciel po sporzÄ dzeniu notatki sĹuĹźbowej powiadamia dyrektora placĂłwki i policjÄ , oraz podejmuje dziaĹania odpowiednie do otrzymanych od wymienionych podmiotĂłw instrukcji. - Do przedszkola przyprowadza siÄ dzieci zdrowe, a w przypadku zachorowania dziecka w czasie pobytu w przedszkolu, rodzic jest zobowiÄ
zany do odebrania
dziecka niezwĹocznie po powiadomieniu go przez nauczyciela. Dziecko nie moĹźe uczÄszczaÄ do przedszkola do czasu caĹkowitego wyleczenia. - Do przedszkola nie moĹźe uczÄszczaÄ dziecko ktĂłre w wyniku zdarzenia losowego przez dĹuĹźszy okres czasu wymaga noszenia dodatkowego usztywnienia w postaci gipsu, szyny ortopedycznej itp.
- Rodzice / opiekunowie niezwĹocznie zawiadamiajÄ przedszkole o zatruciach pokarmowych, i chorobach zakaĹşnych.
- SzczegĂłĹowe zasady zgĹaszania nieobecnoĹci dzieci w przedszkolu okreĹlajÄ Zasady odpĹatnoĹci za przedszkole.
RozdziaĹ 6.
WSPĂĹPRACA PRZEDSZKOLA Z RODZICAMI
§ 20.
- Rodzice i nauczyciele zobowiÄ zani sÄ wspĂłĹdziaĹaÄ ze sobÄ w celu skutecznego oddziaĹywania wychowawczego na dziecko i okreĹlenia drogi jego indywidualnego rozwoju.
- Rodzice majÄ
prawo do:
1) zapoznania siÄ z programem dydaktyczno-wychowawczym oraz zadaniami wynikajÄ cymi z planu pracy przedszkola i planĂłw pracy w danym oddziale;
2) uzyskiwania na bieĹźÄ co rzetelnej informacji na temat swojego dziecka;
3) uzyskiwania porad i wskazĂłwek od nauczyciela w rozpoznawaniu przyczyn trudnoĹci wychowawczych oraz w doborze metod udzielania dziecku pomocy;
4) wyraĹźania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi wnioskĂłw z obserwacji pracy przedszkola, wyraĹźania i przekazywania opinii na temat pracy przedszkola organowi prowadzÄ cemu i nadzorujÄ cemu pracÄ pedagogicznÄ po- przez swoje przedstawicielstwo (RadÄ RodzicĂłw);
5) wspĂłĹuczestniczenia w planowaniu pracy Przedszkola i inicjowania dziaĹaĹ na rzecz placĂłwki. - Do podstawowych obowiÄ
zkĂłw rodzicĂłw naleĹźy w szczegĂłlnoĹci:
1) przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola lub przez upowaĹźniÄ przez nich osobÄ zapewniajÄ c dziecku peĹne bezpieczeĹstwo;
2) zapewnienie regularnego uczÄszczania na zajÄcia przedszkolne dziecka realizujÄ cego roczne obowiÄ zkowe przygotowanie przedszkolne;
3) udzielanie nauczycielom rzetelnej informacji o dziecku;
4) zaopatrzenie dziecka w niezbÄdne przedmioty, przybory i pomoce w zasobie i formie ustalonej w poszczegĂłlnych grupach na zebraniu z rodzicami
5) terminowe uiszczanie odpĹatnoĹci za pobyt dziecka w przedszkolu zgodnie z podpisanÄ umowÄ ;
6) informowanie o przyczynach nieobecnoĹci dziecka w przedszkolu, nie- zwĹoczne zawiadomienie o zatruciach pokarmowych, chorobach zakaĹşnych;
7) kontaktowanie siÄ z nauczycielami oraz uczestnictwo w zebraniach ogĂłlnych i grupowych w celu ujednolicenia oddziaĹywaĹ wychowawczych;
8) respektowanie uchwaĹ Rady Pedagogicznej i Rady RodzicĂłw podjÄtych w ramach ich kompetencji;
9) przestrzeganie niniejszego statutu;
10) czytanie na bieĹźÄ co informacji umieszczanych na tablicy ogĹoszeĹ i stronie internetowej placĂłwki.
§ 21.
- Podstawowymi formami wspĂłĹpracy przedszkola z rodzicami sÄ
w szczegĂłlnoĹci:
1) spotkania adaptacyjne dla dzieci w obecnoĹci ich rodzicĂłw;
2) zebrania grupowe;
3) konsultacje i rozmowy indywidualne z dyrektorem, wychowawcami, nauczycielami, specjalistami;
4) bieĹźÄ ce informacje pisemne i ustne;
5) uroczystoĹci, imprezy okolicznoĹciowe, integracyjne z udziaĹem rodzicĂłw, opiekunĂłw i innych czĹonkĂłw najbliĹźszej rodziny;
6) spotkania grupowe z rodzicami i dzieÄmi;
7) warsztaty, zajÄcia otwarte w obecnoĹci rodzicĂłw;
8) dni otwarte.
§ 22.
- StaĹe spotkania z rodzicami w celu wymiany informacji oraz dyskusji na tematy wychowawcze organizowane sÄ
w przedszkolu w formie:
1) zebraĹ ogĂłlnych z dyrektorem, wychowawcami i nauczycielami przynajmniej 2 razy w roku szkolnym;
2) zebraĹ grupowych raz w semestrze i wg potrzeb;
3) spotkaĹ indywidualnych, zajÄÄ otwartych na wniosek rodzicĂłw lub nauczy- cieli. - Nauczyciele, pracownicy przedszkola i rodzice zobowiÄ zani sÄ do poszanowania wzajemnej godnoĹci i wspĂłĹdziaĹania na zasadach ĹźyczliwoĹci, zgodnie z ogĂłlnie przyjÄtymi normami zachowania.
RozdziaĹ 7.
ORGANY PRZEDSZKOLA I ICH KOMPETENCJE
§ 23.
- Organami przedszkola sÄ
:
1) Dyrektor Przedszkola;
2) Rada Pedagogiczna;
3) Rada RodzicĂłw. - Rada Pedagogiczna i Rada RodzicĂłw uchwalajÄ regulaminy swojej dziaĹalnoĹci, ktĂłre nie mogÄ byÄ sprzeczne z przepisami prawa i niniejszym statutem.
- Kandydat na stanowisko Dyrektora przedszkola wyĹaniany jest w drodze konkursu. Stanowisko Dyrektora powierza organ prowadzÄ cy.
- W przypadku 6 oddziaĹĂłw lub oddziaĹĂłw zlokalizowanych w róşnych miejscach albo jeĹźeli co najmniej dwa oddziaĹy pracujÄ dĹuĹźej niĹź 10 h dziennie moĹźe byÄ utworzone stanowisko wicedyrektora.
§ 24.
- Do zadaĹ dyrektora przedszkola naleĹźy planowanie, organizowanie i nadzorowanie pracy przedszkola, a w szczegĂłlnoĹci:
1) kierowanie bieĹźÄ cÄ dziaĹalnoĹciÄ przedszkola oraz reprezentowanie placĂłwki na zewnÄ trz,
2) jest kierownikiem zakĹadu pracy dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycie- li i pracownikĂłw administracji i obsĹugi,
3) jest przewodniczÄ cym rady pedagogicznej,
4) prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej,
5) realizuje uchwaĹy rady pedagogicznej, podjÄte w ramach ich kompetencji stanowiÄ cych,
6) wstrzymuje wykonanie uchwaĹ niezgodnych z przepisami prawa; o wstrzymaniu wykonania uchwaĹy niezwĹocznie zawiadamia organ prowadzÄ cy przed- szkole oraz organ sprawujÄ cy nadzĂłr pedagogiczny,
7) sprawuje nadzĂłr pedagogiczny i przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niĹź dwa razy w roku szkolnym, ogĂłlne wnioski wynikajÄ ce ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o dziaĹalnoĹci przedszkola,
8) dokonuje oceny pracy nauczycieli,
9) wykonuje zadania zwiÄ zane z awansem zawodowym nauczycieli, w tym na- daje stopieĹ awansu nauczyciela kontraktowego,
10) wystÄpuje z wnioskami, po zasiÄgniÄciu opinii rady pedagogicznej w sprawie odznaczeĹ, nagrĂłd i innych wyróşnieĹ dla nauczycieli oraz pozostaĹych pracownikĂłw przedszkola,
11) przyznaje nagrody oraz wymierza kary porzÄ dkowe nauczycielom i innym pracownikom przedszkola,
12) dysponuje Ĺrodkami okreĹlonymi w planie finansowym przedszkola i ponosi odpowiedzialnoĹÄ za ich prawidĹowe wykorzystanie,
13) odpowiada za wykonywanie obowiÄ zku zwiÄ zanego z systemem informacji oĹwiatowej,
14) zapewnia odpowiednie warunki organizacyjne do realizacji zadaĹ dydaktycznych i opiekuĹczo wychowawczych i odpowiada za poziom ich realizacji,
15) sprawuje opiekÄ nad dzieÄmi oraz stwarza warunki do harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne dziaĹania prozdrowotne, odpowiada za realizacjÄ zaleceĹ wynikajÄ cych z orzeczenia o potrzebie ksztaĹcenia specjalnego wychowanka;
16) zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w przedszkolu, a takĹźe bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajÄciach organizowanych przez przedszkole poza obiektem do niego naleĹźÄ cym,
17) zapewnia pracownikom wĹaĹciwe warunki pracy zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, bhp i ppoĹź.,
18) zapewnia pomoc nauczycielom w realizacji ich zadaĹ i doskonaleniu zawodowym,
19) ustala ramowy rozkĹad dnia na wniosek Rady Pedagogicznej, z uwzglÄdnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwaĹ rodzicĂłw;
20) przygotowuje arkusz organizacji przedszkola , zgodnie z odrÄbnymi przepisami,
21) ponosi odpowiedzialnoĹÄ za wĹaĹciwe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji z dziaĹalnoĹci wychowawczej i opiekuĹczej oraz za wydawanie przez przedszkole dokumentĂłw zgodnych z posiadanÄ dokumentacjÄ ,
22) zapewnia ochronÄ danych osobowych bÄdÄ cych w posiadaniu przedszkola,
23) gospodaruje majÄ tkiem przedszkola i dba o powierzone mienie,
24) wykonuje inne zadania wynikajÄ ce z przepisĂłw szczegĂłlnych,
25) wspĂłĹdziaĹa z organizacjami zwiÄ zkowymi,
26) organizuje przeglÄ d techniczny obiektĂłw przedszkolnych oraz prac konserwacyjno-remontowych,
27) organizuje okresowe inwentaryzacje majÄ tku przedszkolnego,
28) sprawuje bezpoĹredni nadzĂłr nad prawidĹowÄ realizacjÄ zadaĹ zleconych nauczycielom,
29) kieruje i sprawuje nadzĂłr nad pracownikami administracji i obsĹugi przedszkola,
30) w wykonywaniu swoich zadaĹ wspĂłĹpracuje z organem prowadzÄ cym, organem nadzorujÄ cym, RadÄ PedagogicznÄ , RadÄ RodzicĂłw i rodzicami oraz ze Ĺrodowiskiem lokalnym, stwarza w przedszkolu atmosferÄ akceptacji, wspĂłĹpracy i wzajemnej ĹźyczliwoĹci,
31) realizuje zalecenia, wskazĂłwki i uwagi ustalone przez organ prowadzÄ cy oraz organ sprawujÄ cy nadzĂłr pedagogiczny,
32) moĹźe wypowiedzieÄ umowÄ w sprawie korzystania z usĹug przedszkola, z wyjÄ tkiem umowy dotyczÄ cej dziecka realizujÄ cego w przedszkolu obowiÄ zkowe roczne przygotowanie przedszkolne, w przypadku:
a) opóźnienia we wnoszeniu opĹat za Ĺwiadczenia udzielane przez przedszkole przekraczajÄ cego 14 dni;
b) nieuczÄszczania dziecka do przedszkola przez okres powyĹźej kolejnych 30 dni kalendarzowych, z wyĹÄ czeniem dĹugotrwaĹej choroby;
c) ujawnienia niespeĹniania kryteriĂłw rekrutacyjnych po zawarciu umowy o korzystanie z usĹug przedszkola;
d) nieprzestrzegania przez rodzicĂłw postanowieĹ statutu przedszkola.
33) Dyrektor skreĹla dziecko z listy wychowankĂłw przedszkola w przypadku rozwiÄ zania umowy w sprawie korzystania z usĹug przedszkola, w przypadkach okreĹlonych w statucie, na podstawie uchwaĹy Rady Pedagogicznej.
§ 25.
- Rada Pedagogiczna jest organem kolegialnym przedszkola w zakresie realizacji jego statutowych zadaĹ dotyczÄ cych ksztaĹcenia, wychowania i opieki.
- W skĹad Rady Pedagogicznej wchodzÄ wszyscy nauczyciele pracujÄ cy w przedszkolu.
- PrzewodniczÄ cym Rady Pedagogicznej jest Dyrektor przedszkola.
- PrzewodniczÄ
cy Rady Pedagogicznej przygotowuje i prowadzi zebrania Rady Pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za powiadomienie wszystkich jej czĹonkĂłw o terminie i porzÄ
dku zgodnie z regulaminem Rady. Zebrania mogÄ
byÄ takĹźe organizowane na wniosek organu sprawujÄ
cego nadzĂłr pedagogiczny, z inicjatywy przewodniczÄ
cego, organu prowadzÄ
cego przedszkole lub co naj- mniej 1/3 czĹonkĂłw Rady Pedagogicznej. Zebrania Rady Pedagogicznej sÄ
organizowane minimum trzy razy w roku szkolnym -przed rozpoczÄciem roku
szkolnego, w poĹowie i po zakoĹczeniu rocznych zajÄÄ oraz w miarÄ bieĹźÄ cych potrzeb. - Rada Pedagogiczna pracuje w oparciu o regulamin swojej dziaĹalnoĹci, ktĂłry ustala oraz w oparciu o statut przedszkola.
- Rada Pedagogiczna przygotowuje projekt statutu albo jego zmian.
- Rada Pedagogiczna w ramach kompetencji stanowiÄ
cych, w szczegĂłlnoĹci:
1) zatwierdza plan pracy przedszkola na kaĹźdy rok szkolny;
2) podejmuje uchwaĹy w sprawie innowacji i eksperymentu pedagogicznego;
3) podejmuje uchwaĹy w sprawie skreĹlenia z listy zapisane dziecko;
4) ustala organizacjÄ doskonalenia zawodowego nauczycieli;
5) ustala sposĂłb wykorzystania wynikĂłw nadzoru pedagogicznego. - Rada Pedagogiczna w ramach kompetencji opiniujÄ
cych, w szczegĂłlnoĹci:
1) opiniuje organizacjÄ pracy przedszkola oraz ramowy rozkĹad dnia w przedszkolu;
2) opiniuje zestaw programĂłw wychowania przedszkolnego przed dopuszczeniem ich do uĹźytku przez Dyrektora;
2) opiniuje propozycje Dyrektora przedszkola w sprawach przydziaĹu nauczycielom staĹych prac w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz w ramach godzin ponadwymiarowych;
3) opiniuje wnioski Dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeĹ, nagrĂłd i innych wyróşnieĹ;
4) opiniuje projekt planu finansowego przedszkola, skĹadanego przed Dyrektora;
5) wydaje opinie na okolicznoĹÄ przedĹuĹźenia powierzenia stanowiska Dyrektora, zgodnie z odrÄbnymi przepisami. - Rada Pedagogiczna moĹźe wystÄpowaÄ z wnioskiem:
1) do organu prowadzÄ cego lub sprawujÄ cego nadzĂłr pedagogiczny o przyzna- nie nagrĂłd, odznaczeĹ i innych wyróşnieĹ Dyrektorowi przedszkola i innym pracownikom
2) do organu prowadzÄ cego o odwoĹanie nauczyciela ze stanowiska Dyrektora;
3) do Dyrektora o odwoĹanie nauczyciela z funkcji wicedyrektora lub z innego stanowiska kierowniczego. - Rada Pedagogiczna powoĹuje spoĹrĂłd siebie zespóŠdo rozstrzygania ewentualnych spraw spornych i uzgadniania stanowisk co do podjÄcia decyzji.
- Rada Pedagogiczna podejmuje swoje decyzje w formie uchwaĹ. UchwaĹy sÄ podejmowane zwykĹÄ wiÄkszoĹciÄ gĹosĂłw w obecnoĹci, co najmniej poĹowy jej czĹonkĂłw.
- Organ sprawujÄ cy nadzĂłr pedagogiczny uchyla uchwaĹÄ w razie stwierdzenia jej niezgodnoĹci z przepisami prawa po zasiÄgniÄciu opinii organu prowadzÄ cego.
- Zebrania Rady Pedagogicznej sÄ protokoĹowane. Nauczyciele sÄ zobowiÄ zani do nieujawniania spraw poruszanych na posiedzeniach Rady Pedagogicznej, ktĂłre mogÄ naruszaÄ dobro osobiste wychowankĂłw lub ich rodzicĂłw, a takĹźe nauczycieli i innych pracownikĂłw przedszkola.
§ 26.
- W przedszkolu dziaĹa Rada RodzicĂłw bÄdÄ ca organem spoĹecznym, reprezentujÄ cym ogóŠrodzicĂłw dzieci uczÄszczajÄ cych do przedszkola.
- RadÄ rodzicĂłw tworzÄ po jednym przedstawicielu rad oddziaĹowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodzicĂłw dzieci danego oddziaĹu.
- Rada rodzicĂłw dziaĹa w oparciu o wĹasny regulamin zgodny z ustawÄ Prawo oĹwiatowe, KartÄ Nauczyciela i statutem przedszkola.
- Rada RodzicĂłw w szczegĂłlnoĹci:
1) moĹźe wystÄpowaÄ do organu prowadzÄ cego, organu nadzoru pedagogicznego oraz organĂłw przedszkola z wnioskami i opiniami dotyczÄ cymi wszystkich spraw przedszkola,
2) w celu wspierania dziaĹalnoĹci statutowej przedszkola moĹźe gromadziÄ fundusze z dobrowolnych skĹadek rodzicĂłw oraz z innych ĹşrĂłdeĹ i wydatkowaÄ je zgodnie z regulaminem,
3) opiniuje program i harmonogram poprawy efektywnoĹci ksztaĹcenia i wy- chowania przedszkola, ktĂłry opracowuje Dyrektor przedszkola w przypadku stwierdzenia niedostatecznych efektĂłw ksztaĹcenia w wyniku kontroli organu sprawujÄ cego nadzĂłr pedagogiczny;
4) opiniuje projekt planu finansowego skĹadanego przez Dyrektora przedszkola,
5) uchwala w porozumieniu z Rad Ä PedagogicznÄ program wychowawczo profilaktyczny przedszkola skierowany do dzieci rodzicĂłw i nauczycieli.
6) Rada RodzicĂłw ma prawo do przedstawienia swojej opinii dotyczÄ cej oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres staĹźu,
7) moĹźe wnioskowaÄ do Dyrektora przedszkola o dokonanie oceny pracy nauczyciela,
8) deleguje przedstawiciela do udziaĹu w pracach zespoĹu oceniajÄ cego rozpatrujÄ cego odwoĹanie od oceny pracy nauczyciela,
9) deleguje przedstawicieli do komisji konkursowej wyĹaniajÄ cej kandydata na stanowisko Dyrektora przedszkola.
§ 27.
- Organy przedszkola ĹciĹle ze sobÄ wspĂłĹpracujÄ poprzez swobodne dziaĹanie i podejmowanie decyzji w ramach swoich kompetencji zawartych w swoich regulaminach, a okreĹlonych ustawÄ Prawo oĹwiatowe,
- Dyrektor przedszkola gwarantuje peĹny i prawidĹowy przebieg informacji miÄdzy organami przedszkola;
- Organy przedszkola wspĂłĹdziaĹajÄ ze sobÄ w duchu wzajemnego poszanowania i tolerancji;
- W zebraniach Rady RodzicĂłw moĹźe braÄ udziaĹ Dyrektor Przedszkola i czĹonkowie rady pedagogicznej (tylko z gĹosem doradczym)
- W zebraniach Rady Pedagogicznej mogÄ braÄ udziaĹ osoby zapraszane przez przewodniczÄ cego za zgodÄ lub na wniosek Rady Pedagogicznej.
- Dyrektor informuje RadÄ PedagogicznÄ i RadÄ RodzicĂłw o wynikach ewaluacji zewnÄtrznej.
§ 28.
- Wszelkie spory miÄdzy organami przedszkola rozstrzyga Dyrektor przedszkola, zapoznajÄ c siÄ ze stanowiskiem kaĹźdej ze stron, uwzglÄdniajÄ c zakresy kompetencji tych organĂłw.
- Spory pomiÄdzy Dyrektorem przedszkola a innymi organami rozstrzyga w zaleĹźnoĹci od przedmiotu sporu gmina lub kurator.
RozdziaĹ 8.
ORGANIZACJA PRACY PRZEDSZKOLA
§ 29.
- Przedszkole funkcjonuje przez caĹy rok szkolny, z wyjÄ tkiem przerw wakacyjnych ustalonych w arkuszu organizacyjnym
- Przedszkole pracuje w dni robocze od poniedziaĹku do piÄ tku w godzinach od 6.30 do 17.30
- SzczegĂłĹowe godziny pracy poszczegĂłlnych grup okreĹla arkusz organizacyjny placĂłwki opracowywany na kaĹźdy rok szkolny.
- Na podstawie aktualnych przepisĂłw prawa i wytycznych, oraz decyzji wĹadz nadrzÄdnych dotyczÄ cych stanu zagroĹźenia zdrowia i Ĺźycia w tym wystÄ pienia epidemii dyrektor placĂłwki moĹźe ograniczyÄ lub czÄĹciowo zawiesiÄ funkcjonowanie przedszkola.
- Zasady funkcjonowania placĂłwki w czasie ograniczenia lub czÄĹciowe- go zawieszenia zajÄÄ z powodu zagroĹźenia zdrowia i Ĺźycia wychowankĂłw oraz pracownikĂłw okreĹla odrÄbna procedura dotyczÄ ca konkretnych sytuacji.
- Procedura o ktĂłrej mowa w pkt. 5 zostaje opracowana w oparciu o aktualne przepisy prawa i decyzje wĹadz nadrzÄdnych.
§ 30.
- PodstawowÄ jednostkÄ organizacyjnÄ przedszkola jest oddziaĹ obejmujÄ cy dzieci w zbliĹźonym wieku, z uwzglÄdnieniem ich potrzeb, zainteresowaĹ, uzdolnieĹ, rodzaju niepeĹnosprawnoĹci.
- Przedszkole jest wielooddziaĹowe.
- O przydziale dzieci do danej grupy decyduje Dyrektor po zakoĹczonej rekrutacji.
- Liczba dzieci w oddziale przedszkolnym wynosi nie wiÄcej niĹź 25.
- Dyrektor przedszkola powierza poszczegĂłlne oddziaĹy opiece dwĂłch nauczycielek.
- W miarÄ moĹźliwoĹci organizacyjnych oraz dla zapewnienia ciÄ gĹoĹci pracy wychowawczej i jej skutecznoĹci, nauczyciele prowadzÄ dany oddziaĹ przez wszystkie lata pobytu dziecka w przedszkolu.
§ 31.
- Praca wychowawcza, dydaktyczna i opiekuĹcza prowadzona jest w oparciu o:
1) programy wychowania przedszkolnego dopuszczone do uĹźytku w przedszkolu przez Dyrektora.
2) Programy wĹasne opracowane przez nauczyciela danego przedszkola zatwierdzone trybem okreĹlonym przepisami prawa. - Godzina prowadzonych przez nauczyciela zajÄÄ nauczania, wychowania i opieki trwa 60 minut.
- Czas prowadzonych w przedszkolu zajÄÄ powinien byÄ dostosowany do moĹźliwoĹci rozwojowych dzieci, z tym Ĺźe czas prowadzonych w przedszkolu zajÄÄ z religii, zajÄÄ z jÄzyka mniejszoĹci narodowej i zajÄÄ rewalidacyjnych powinien wynosiÄ:
a) z dzieÄmi w wieku 3-4 lat â okoĹo 15 minut;
b) z dzieÄmi w wieku 5-6 lat â okoĹo 30 minut. - Godziny przeznaczone na realizacjÄ podstawy programowej okreĹla arkusz organizacyjny placĂłwki.
§ 32.
- SzczegĂłĹowÄ organizacjÄ nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym okreĹla arkusz organizacji przedszkola opracowany przez Dyrektora przedszkola, zgodnie z odrÄbnymi przepisami.
- W arkuszu organizacyjnym przedszkola okreĹla siÄ w szczegĂłlnoĹci:
1) liczbÄ oddziaĹĂłw;
2) liczbÄ dzieci w poszczegĂłlnych oddziaĹach;
3) tygodniowy wymiar wszystkich zajÄÄ realizowanych w przedszkolu
4) czas pracy przedszkola oraz poszczegĂłlnych oddziaĹĂłw;
5) liczbÄ pracownikĂłw ogĂłĹem, w tym pracownikĂłw zajmujÄ cych stanowiska kierownicze;
6) liczbÄ nauczycieli, w tym nauczycieli zajmujÄ cych stanowiska kierownicze, wraz z informacjÄ o ich stopniu awansu zawodowego i kwalifikacjach oraz licz- bÄ godzin zajÄÄ prowadzonych przez poszczegĂłlnych nauczycieli;
7) liczbÄ pracownikĂłw administracji i obsĹugi, w tym pracownikĂłw zajmujÄ cych stanowiska kierownicze, oraz etatĂłw przeliczeniowych,
8) ogĂłlnÄ liczbÄ godzin pracy finansowanych ze ĹrodkĂłw przydzielonych przez organ prowadzÄ cy przedszkole, w tym liczbÄ godzin zajÄÄ edukacyjnych i opiekuĹczych, zajÄÄ rewalidacyjnych, zajÄÄ z zakresu pomocy psychologiczno- pedagogicznej oraz innych zajÄÄ wspomagajÄ cych proces ksztaĹcenia, realizowanych w szczegĂłlnoĹci przez pedagoga, psychologa, logopedÄ i innych nauczycieli.
§ 33.
- SzczegĂłĹowÄ organizacjÄ pracy przedszkola okreĹla ramowy rozkĹad dnia ustalony przez Dyrektora przedszkola na wniosek Rady Pedagogicznej, z uwzglÄdnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny nauczania, wychowania i opieki oraz oczekiwaĹ rodzicĂłw.
- Ramowy rozkĹad dnia obejmuje:
1) dzienny czas pracy poszczegĂłlnych oddziaĹĂłw
2) pory posiĹkĂłw: - Na podstawie ramowego rozkĹadu dnia nauczyciele, ktĂłrym powierzono opiekÄ nad danym oddziaĹem, ustalajÄ dla tego oddziaĹu szczegĂłĹowy rozkĹad dnia, z uwzglÄdnieniem potrzeb i zainteresowaĹ dzieci.
§ 34.
- Przedszkole zapewnia bezpĹatne nauczanie, wychowanie i opiekÄ w wymiarze 5 godzin dziennie.
- Czas przeznaczony na bezpĹatne nauczanie, wychowanie i opiekÄ, o ktĂłrym mowa w ust. 1, okreĹla dla kaĹźdego oddziaĹu ramowy rozkĹad dnia ustalony przez Dyrektora przedszkola.
- Poza czasem wymienionym w ust. 1 korzystanie z wychowania przedszkolnego jest odpĹatne.
- WysokoĹÄ odpĹatnoĹci, o ktĂłrej mowa w ust. 3, wynosi 1 zĹ za kaĹźdÄ rozpoczÄtÄ godzinÄ pobytu dziecka w przedszkolu, z zastrzeĹźeniem wyjÄ tkĂłw prze- widzianych w aktualnej uchwale Rady Miasta BiaĹystok w sprawie okreĹlenia czasu bezpĹatnego pobytu dziecka w przedszkolu oraz opĹat za Ĺwiadczenia udzielane przez przedszkola prowadzone przez GminÄ BiaĹystok.
- MiesiÄczna wysokoĹÄ opĹaty za czas realizacji odpĹatnych ĹwiadczeĹ ustalana jest jako iloczyn: stawki godzinowej, o ktĂłrej mowa w ust. 4, liczby godzin po- bytu dziecka w przedszkolu ponad czas okreĹlony w ust. 1, wskazanej przez rodzicĂłw, oraz liczby dni pobytu dziecka w przedszkolu i wnoszona jest z gĂłry, z zastrzeĹźeniem ust. 6.
- Rozliczenie miesiÄcznej wysokoĹci opĹaty za czas faktycznej realizacji od- pĹatnych ĹwiadczeĹ w miesiÄ cu poprzedzajÄ cym miesiÄ c rozliczenia, ustalana jest jako iloczyn stawki godzinowej, o ktĂłrej mowa w ust. 4 oraz liczby godzin faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu ponad czas okreĹlony w ust 1.
- OpĹata, o ktĂłrej mowa w ust. 4 nie obejmuje kosztĂłw wyĹźywienia dziecka.
- Przedszkole zapewnia wszystkim dzieciom moĹźliwoĹÄ odpĹatnego korzystania z posiĹkĂłw, podawanych w czasie zadeklarowanego przez rodzicĂłw pobytu dziecka w przedszkolu, a takĹźe pracownikom przedszkola.
- Warunki korzystania z Ĺźywienia w przedszkolu, w tym wysokoĹÄ opĹat za posiĹki, ustala wewnÄtrznym zarzÄ dzeniem Dyrektor w porozumieniu z Prezydentem Miasta BiaĹegostoku, na poziomie kosztĂłw zakupu surowcĂłw spoĹźywczych potrzebnych do przygotowania posiĹku.
- SzczegĂłĹowy zakres realizowanych ĹwiadczeĹ oraz odpĹatnoĹci okreĹla umowa cywilnoprawna zawierana pomiÄdzy przedszkolem a rodzicem dziecka, ktĂłra reguluje w szczegĂłlnoĹci: okres, na jaki jest zawierana, wymiar czasu po- bytu dziecka w przedszkolu, zakres korzystania z posiĹkĂłw oraz termin wnoszenia opĹat.
- OpĹaty, o ktĂłrej mowa w ust. 4 nie wnoszÄ rodzice dzieci szeĹcioletnich i starszych realizujÄ cych obowiÄ zek rocznego przygotowania przedszkolnego. Rodzice niniejszych dzieci ponoszÄ jedynie opĹaty za wyĹźywienie dziecka.
- W przypadku opóźnienia we wnoszeniu opĹat za Ĺwiadczenia udzielane przez przedszkole, a takĹźe opĹat za Ĺźywienie naliczane bÄdÄ odsetki ustawowe za opóźnienie.
RozdziaĹ 8a.
ORGANIZACJA WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU DZIECKA
§ 35.
- W przedszkolu moĹźe byÄ organizowane, zgodnie z odrÄbnymi przepisami, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka majÄ ce na celu pobudzanie psychoruchowego i spoĹecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepeĹnosprawnoĹci do podjÄcia nauki w szkole, prowadzone bezpoĹrednio z dzieckiem oraz jego rodzinÄ .
- Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci moĹźe byÄ organizowane w przedszkolu jeĹźeli zatrudnia ono kadrÄ posiadajÄ ca kwalifikacje do prowadzenia zajÄÄ w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, zgodnie z odrÄbnymi przepisami oraz dysponuje pomieszczeniami do prowadzenia zajÄÄ, wyposaĹźonymi w sprzÄt specjalistyczny i Ĺrodki dydaktyczne, odpowiednie do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz moĹźliwoĹci psychofizycznych dzieci.
- ZespóŠwczesnego wspomagania rozwoju dziecka jest powoĹywany przez Dy- rektora przedszkola. W skĹad zespoĹu wchodzÄ osoby posiadajÄ ce przygotowanie do pracy z maĹymi dzieÄmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym, zgodnie z odrÄbnymi przepisami.
- Zasady wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w przedszkolu i zadania zespoĹu zawarte sÄ w dokumencie,, Procedury udzielania Pomocy PsychologicznoâPedagogicznej w Przedszkolu SamorzÄ dowym Nr 71 w BiaĹymstokuâ.
RozdziaĹ 9.
ZADANIA PRACOWNIKĂW PRZEDSZKOLA
§ 36.
- W przedszkolu zatrudnia siÄ nauczycieli do pracy z dzieÄmi w wieku przed- szkolnym, a takĹźe pracownikĂłw administracyjnych i pracownikĂłw obsĹugi.
- JeĹźeli w przedszkolu zostanÄ zorganizowane oddziaĹy integracyjne zatrudnia siÄ dodatkowo nauczycieli posiadajÄ cych kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu wspĂłĹorganizowania ksztaĹcenia integracyjnego oraz specjalistĂłw do realizacji zaleceĹ zawartych w orzeczeniach o potrzebie ksztaĹcenia specjalnego.
- Zasady zatrudniania i wynagradzania nauczycieli i innych pracownikĂłw, o ktĂłrych mowa w ust. 1, 2 okreĹlajÄ odpowiednio przepisy zawarte w Karcie Nauczyciela, Kodeksie Pracy oraz w ustawie o pracownikach samorzÄ dowych i przepisach wykonawczych do powyĹźszych ustaw.
§ 37.
- Nauczyciel przedszkola prowadzi pracÄ dydaktyczno – wychowawczÄ i opiekuĹczÄ zgodnie z programem wychowania przedszkolnego, odpowiada za ja- koĹÄ i efekty tej pracy. Szanuje godnoĹÄ dziecka i respektuje jego prawa.
- Nauczyciel jest rĂłwnoczeĹnie wychowawcÄ grupy.
- Do zakresu zadaĹ nauczyciela naleĹźy w szczegĂłlnoĹci:
1) odpowiedzialnoĹÄ za Ĺźycie, zdrowie i bezpieczeĹstwo dzieci podczas pobytu w przedszkolu i poza jego terenem w czasie wycieczek, spacerĂłw itp.
2) planowanie i prowadzenie pracy dydaktyczno-wychowawczej zgodnie z do- puszczonym programem,
3) wspieranie rozwoju psychofizycznego dziecka, jego zdolnoĹci i zainteresowaĹ poprzez:
a) prowadzenie obserwacji pedagogicznych majÄ cych na celu poznanie moĹźliwoĹci i potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych obserwacji,
b) wykorzystanie wynikĂłw obserwacji do planowania pracy z grupÄ ,
c) prowadzenie pracy indywidualnej oraz w grupach odpowiednio do potrzeb i moĹźliwoĹci dzieci,
d) opracowanie diagnozy dojrzaĹoĹci szkolnej,
e) indywidualizacjÄ oddziaĹywaĹ w toku bieĹźÄ cej pracy,
f) stosowanie twĂłrczych i nowoczesnych metod nauczania i wychowania dostosowanych do indywidualnych potrzeb i moĹźliwoĹci dzieci,
g) udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w toku bieĹźÄ cej pracy.
4) wspĂłĹpraca ze specjalistami i instytucjami ĹwiadczÄ cymi pomoc psychologiczno-pedagogicznÄ , zdrowotnÄ , odpowiedniÄ do sytuacji spoĹecznej dziecka i innÄ ; monitorowanie przebiegu pracy specjalisty z dzieckiem przy ĹcisĹej wspĂłĹpracy z rodzicami,
5) planowanie wĹasnego rozwoju zawodowego – systematyczne podnoszenie swoich kompetencji zawodowych przez aktywne uczestnictwo w róşnych for- mach doskonalenia zawodowego,
6) dbaĹoĹÄ o warsztat pracy przez gromadzenie pomocy dydaktycznych oraz troska o estetykÄ pomieszczeĹ,
7) udziaĹ w pracach rady pedagogicznej zgodnie z regulaminem i kompetencjami Rady Pedagogicznej,
8) wspĂłĹdziaĹanie z rodzicami w sprawach wychowania i nauczania dzieci z uwzglÄdnieniem prawa rodzicĂłw do znajomoĹci zadaĹ wynikajÄ cych w szczegĂłlnoĹci z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w danym oddziale i uzyskiwania informacji dotyczÄ cych dziecka, jego zachowania i rozwoju,
9) prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, dziaĹalnoĹci wychowawczej i opiekuĹczej zgodnie z obowiÄ zujÄ cymi przepisami,
10) zabezpieczenie danych osobowych dzieci i rodzicĂłw, do ktĂłrych nauczyciel ma dostÄp,
11) realizacja wnioskĂłw Rady Pedagogicznej, wnioskĂłw i zaleceĹ Dyrektora,
12) udziaĹ w pracach zespoĹĂłw odpowiednio do ustaleĹ Dyrektora,
13) inicjowanie i organizowanie imprez o charakterze dydaktycznym, wychowawczym, kulturalnym lub rekreacyjno-sportowym,
14) realizacja innych zadaĹ zleconych przez Dyrektora przedszkola a wynikajÄ cych z bieĹźÄ cej dziaĹalnoĹci placĂłwki. - Nauczyciel otacza indywidualnÄ
opiekÄ
kaĹźdego ze swoich wychowankĂłw i utrzymuje kontakt z jego rodzicami w celu:
1) poznania i ustalenia potrzeb rozwojowych dzieci,
2) ustalenia form pomocy w dziaĹaniach wychowawczych,
3) wĹÄ czenia ich w dziaĹalnoĹÄ przedszkola. - Nauczyciel ma prawo korzystaÄ w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony Dyrektora, rady pedagogicznej, wyspecjalizowanych placĂłwek i instytucji naukowo-oĹwiatowych.
§ 38.
- Przedszkole moĹźe zatrudniaÄ specjalistĂłw, m.in. pedagoga, psychologa, logopedÄ.
- Zadania specjalistĂłw okreĹlajÄ odrÄbne przepisy lub statut, jeĹli sÄ zatrudnieni w danym przedszkolu.
§ 39.
- Przedszkole zatrudnia pracownikĂłw nie bÄdÄ
cych nauczycielami, m.in.:
1) pomoc nauczyciela;
2) ksiÄgowego;
3) intendenta;
4) pomoc administracyjnÄ ;
5) kucharza;
6) pomoce kucharza;
7) woĹşne oddziaĹowe;
8) konserwatora.
9) pracownika do prac lekkich - Do zadaĹ pracownikĂłw administracyjnych i obsĹugi naleĹźy zapewnienie sprawnego dziaĹania przedszkola, jako instytucji publicznej, utrzymanie obiektu i jego otoczenia w Ĺadzie i czystoĹci.
- Pracownicy administracji i obsĹugi wspĂłĹpracujÄ z nauczycielami w zakresie opieki i wychowania dzieci.
- SzczegĂłĹowy zakres obowiÄ zkĂłw tych pracownikĂłw ustala Dyrektor przedszkola.
§ 40.
- Pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni podlegajÄ bezpoĹrednio Dyrektorowi przedszkola.
- Pracownik przedszkola obowiÄ
zany jest:
1) przestrzegaÄ regulaminy obowiÄ zujÄ ce w przedszkolu;
2) przestrzegaÄ ustalony w zakĹadzie pracy porzÄ dek;
3) przestrzegaÄ przepisy i zasady bezpieczeĹstwa i higieny pracy, a takĹźe prze- pisy przeciwpoĹźarowe;
4) dbaÄ o dobro zakĹadu pracy, chroniÄ mienie oraz zachowaÄ w tajemnicy in- formacjÄ, ktĂłrych ujawnienie mogĹoby naraziÄ pracodawcÄ na szkodÄ;
5) przestrzegaÄ tajemnicy okreĹlonej w odrÄbnych przepisach;
6) przestrzegaÄ zasad wspĂłĹĹźycia spoĹecznego;
7) przestrzegaÄ poleceĹ zwierzchnika, zwiÄ zanych z organizacjÄ pracy przedszkola. - Wszyscy pracownicy placĂłwki przyczyniajÄ siÄ do dbaĹoĹci o klimat i atmosferÄ, przestrzegajÄ c zasad wspĂłĹĹźycia spoĹecznego.
RozdziaĹ 10.
PRAWA I OBOWIÄZKI WYCHOWANKĂW PRZEDSZKOLA
§ 41.
- Do przedszkola uczÄszczajÄ dzieci w wieku od 3 do 6 lat, w szczegĂłlnie uzasadnionych przypadkach Dyrektor moĹźe przyjÄ Ä do przedszkola dziecko 2,5- letnie, ktĂłre w danym roku szkolnym ukoĹczy 3 lata.
- Dziecko, ktĂłremu odroczono rozpoczÄcie speĹniania obowiÄ zku szkolnego, moĹźe uczÄszczaÄ do przedszkola do koĹca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w ktĂłrym koĹczy 9 lat.
- Do przedszkola przyjmowane sÄ dzieci zdrowe. W przypadku zaobserwowania u dziecka przez personel przedszkola objawĂłw chorobowych (np. kaszel, wymioty, biegunka, gorÄ czka) rodzice zobowiÄ zani sÄ do odebrania dziecka z przedszkola.
§ 42.
- Dziecko w przedszkolu ma zapewnione wszystkie prawa wynikajÄ
ce z Konwencji o Prawach Dziecka, a w szczegĂłlnoĹci prawo do:
1) indywidualnego procesu rozwoju i wĹasnego tempa rozwoju,
2) akceptacji,
3) swobody myĹli, sumienia i wyznania, swobodnego wyraĹźania swoich poglÄ dĂłw i potrzeb zgodnie z przyjÄtymi normami etycznymi,
4) ochrony przed wszelkim formami przemocy fizycznej, psychicznej, krzywdy lub zaniedbania, bÄ dĹş zĹego traktowania,
5) rozwoju osobowoĹci, talentu, zainteresowaĹ, zdolnoĹci umysĹowych i fizycznych poprzez wielostronne uczestnictwo w dziaĹaniu, przeĹźywaniu i poznawaniu otaczajÄ cego je Ĺwiata,
6) poszanowania jego godnoĹci i wartoĹci,
7) otoczenia róşnorodnego, bogatego w bodźce, wypoczynku i czasu wolnego,
8) do uczestnictwa w zabawach, zajÄciach stosownych do jego wieku i moĹźliwoĹci,
9) ochrony sfery jego Ĺźycia prywatnego,
10) wĹaĹciwie zorganizowanego procesu wychowawczo-dydaktycznego i opiekuĹczego,
11) szacunku dla wszystkich jego potrzeb, Ĺźyczliwego i podmiotowego traktowania,
12) ochrony przed wszelkimi formami wyraĹźania przemocy fizycznej bÄ dĹş psychicznej,
13) zgĹaszania nauczycielowi swoich problemĂłw i oczekiwania od niego pomocy. - ObowiÄ
zkiem dziecka uczÄszczajÄ
cego do przedszkola jest m.in.:
1) wspĂłĹdziaĹanie z nauczycielami w procesie nauczania i wychowania,
2) przestrzeganie zasad wspĂłĹĹźycia spoĹecznego ustalonych w przedszkolu, szanowanie odrÄbnoĹci kaĹźdego dziecka,
3) stosowanie siÄ do przyjÄtych umĂłw obowiÄ zujÄ cych w grupie i w przedszkolu, ustalonych wspĂłlnie z nauczycielami,
4) przestrzeganie ustalonych w przedszkolu zasad bezpieczeĹstwa,
5) bezwzglÄdne poszanowanie nietykalnoĹci cielesnej innych (dzieci i dorosĹych),
6) szanowanie sprzÄtĂłw i zabawek jako wspĂłlnej wĹasnoĹci,
7) uczestniczenie w pracach porzÄ dkowych i samoobsĹugowych,
8) dbanie o estetykÄ i czystoĹÄ pomieszczeĹ w ktĂłrych przebywa.
§ 43.
- Dyrektor przedszkola na podstawie uchwaĹy Rady Pedagogicznej moĹźe pod- jÄ
Ä decyzjÄ o skreĹleniu dziecka z listy dzieci uczÄszczajÄ
cych do przedszkola, tj. rozwiÄ
zaÄ umowÄ w sprawie korzystania z usĹug przedszkola za wypowiedzeniem, w nastÄpujÄ
cych przypadkach:
1) opóźnienia we wnoszeniu opĹat za Ĺwiadczenia udzielane przez przedszkole przekraczajÄ cego 14 dni;
2) nie uczÄszczania dziecka do przedszkola przez okres powyĹźej kolejnych 30 dni kalendarzowych, z wyĹÄ czeniem dĹugotrwaĹej choroby;
3) ujawnienia nie speĹniania kryteriĂłw rekrutacyjnych po zawarciu umowy o korzystanie z usĹug przedszkola;
4) podawania przez rodzicĂłw faĹszywych bÄ dĹş zatajanie istotnych informacji o dziecku w karcie zgĹoszenia do przedszkola np. choroby, agresji wobec siebie i innych itp.
5) gdy zachowanie dziecka zagraĹźa Ĺźyciu i zdrowiu jego oraz pozostaĹych dzieci i pracownikĂłw , gdy zastosowane formy pomocy nie daĹy poĹźÄ danych zmian w jego zachowaniu
6) nieprzestrzegania przez rodzicĂłw postanowieĹ statutu przedszkola. - Wskutek rozwiÄ zania umowy przez przedszkole, dziecko zostanie skreĹlone z listy korzystajÄ cych z usĹug przedszkola, a przedszkole ma prawo dochodzenia wymagalnych wierzytelnoĹci na drodze sÄ dowej.
- Zapisy ust. 1 nie dotyczÄ dziecka realizujÄ cego obowiÄ zkowe roczne przygotowanie przedszkolne.
- Dziecko decyzjÄ
Rady Pedagogicznej moĹźe byÄ zawieszone w moĹźliwoĹci korzystania z przedszkola w przypadku
a) wszawicy
b) choroby zakaĹşnej lub innej dĹugotrwaĹej choroby wpĹywajÄ cej negatywnie na zdrowie innych dzieci.
RozdziaĹ 11.
POSTANOWIENIA KOĹCOWE
§ 44.
Statut obowiÄ zuje w rĂłwnym stopniu wszystkich czĹonkĂłw spoĹecznoĹci przed- szkolnej: dzieci, nauczycieli, rodzicĂłw, pracownikĂłw niepedagogicznych.
§ 45.
- Organem kompetentnym do uchwalania statutu i dokonywania zmian w statucie przedszkola jest Rada Pedagogiczna.
- Nowelizacja statutu nastÄpuje w formie uchwaĹy Rady Pedagogicznej.
- Tekst jednolity statutu publikuje w formie zarzÄ dzenia / obwieszczenia Dy- rektor przedszkola.
§ 46.
- Dla zapewnienia znajomoĹci Statutu przez wszystkich zainteresowanych usta- la siÄ:
1) zamieszczenie statutu na stronie internetowej przedszkola;
2) udostÄpnienie zainteresowanym statutu przez Dyrektora przedszkola;
3) wywieszenie statutu w miejscu widocznym w przedszkolu.
§ 47.
- Regulaminy dziaĹalnoĹci uchwalone przez organy dziaĹajÄ
ce w przedszkolu nie mogÄ
byÄ sprzeczne z postanowieniami niniejszego statutu.
§ 48
- Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentacjÄ zgodnie z odrÄbnymi przepisami.
§ 49.
- Zasady gospodarki finansowej przedszkola okreĹlajÄ odrÄbne przepisy.